Krótki film z przejażdżki po zamarzniętym Bajkale. Luty 2019.

KolejąTranssyberyjską nad Bajkał + nurkowanie podlodowe
styczeń/luty

Pochodzenie nazwy Bajkał nie jest do końca jasne. Może wywodzić się ona z języka tureckiego „baj-kol”, jak też mongolskiego – „bajgal-dalaj”. O obu przypadkach oznacza „jezioro”. I Bajkał jest jeziorem. Wielokrotnie jednak gryzłem się w język, by z rozmowach z miejscowymi terminu tego nie użyć. Chciałbyś pokusić się o eksperyment? Chciałabyś zobaczyć reakcję Buriata na słowo "jezioro"? Nadarza się ku temu właśnie okazja.

Dźwięczne „g” w dawnej nazwie uległo około XVI w. za sprawą Rosjan ubezdźwięcznieniu. I tak, dzisiaj mówimy – Bajkał. I idę o zakład, że u wielu Polaków pojawia się skojarzenie z „bajką”. Choć skojarzenie to w żaden sposób nie znajduje etymologicznego uzasadnienia, to ciężko jest odmówić racji tym, co skojarzenia takie mają. Bajkał to bajkowa kraina! Raz, to że Bajkał obrósł historiami, legendami, wierzeniami, dwa, że odkrywa przed tobą swoje magiczne oblicze, czego nigdzie indziej na świecie raczej nie uświadczysz.

Znam wielu, którzy pojechali podziwiać Bajkał. Jedni czynili to z pokładu statku, inni przechadzając się po zamarzniętej powierzchni czy kontemplując na brzegu. Wszyscy powrócili do domów, ale są wśród nich tacy, którzy część siebie zostawili tam na długo. Odważysz się spojrzeć na Bajkał?

***

Wycieczka ma dwa równorzędne cele:
1. Podróż Koleją Transsyberyjską na trasie Moskwa – Irkuck
2. Bajkał
+ atrakcja ekstremalna - nurkowanie pod lodem Bajkału
Plan wycieczki w zarysie:
1. Wylot z Londynu/Warszawy do Moskwy.
2. Pobyt w Moskwie (3-4 dni).
3. Podróż Koleją Transsyberyjską z Moskwy do Irkucka. Czas trwania - niecałe cztery doby.
4. Pobyt w Irkucku (2-3 dni).
5. Przejazd z Irkucka nad Bajkał i przeprawa poduszkowcem na Wyspę Olchon.
6. Pobyt na Wyspie Olchon (5 dni).
7. Wyjazd z Olchonu do Irkucka i wylot z Irkucka do Moskwy.
8. Wylot z Moskwy do Londynu/Warszawy.
Czas trwania: 14-16 dni; przełom styczeń/luty 202...

W czasie pobytu nad Bajkałem będzie możliwość podziwiania pokrywy lodowej od tej drugiej strony, czyli podlodowego nurkowania. Nurkować może każdy. Nie jest wymagane doświadczenie, umiejętności, certyfikaty, etc. Nurkować będziemy w asyście instruktorów, specjalistów najwyższej klasy.

Podane w planie lokalizacje są niezmienne. Zmianie natomiast ulec może liczba dni spędzanych w poszczególnych miejscach.
Miejsce wylotu (startu) wycieczki - do uzgodnienia.
Do wyjazdu jest jeszcze sporo czasu. Jednakże silna grupa wyjazdowa musi być ukształtowana najpóźniej do końca października. Po tym terminie dołączenie do grupy nie będzie możliwe. Liczba uczestników jest też limitowana i w przypadku wcześniejszego sformowania grupy zamykam zapisy.


- - -

Powyższy harmonogram może ulec pewnym modyfikacjom zarówno przed wyjazdem, jak i w czasie jego trwania. Zależne jest od rozkładu lotów, jak i lokalnych warunków pogodowych.
Podane daty wyprawy należy traktować orientacyjnie.

Jeśli jesteś zainteresowany, wyślij stosowną informację, korzystając z formularza u dołu strony.

- - -
Poniższe zdjęcia wykonane zostały w trakcie podobnego wyjazdu w lutym 2019. Autor tomzelinsky.com
Masz pytania? Chcesz jechać?
Submit
Thank you!

You may also like

Back to Top